سوالات متداول بیمه عمر پاسارگاد

زمانی که اعتبار بیمه تمام می شود، سرمایه به چه صورت به بیمه شده بازپرداخت خواهد شد؟

سوالات متداول بیمه عمر ! با توجه به آن که شما چه زیرمجموعه ای از بیمه عمر را انتخاب کرده باشید، حق بیمه های پرداختی و سود حاصل از آن به صورت یک جا و یا به صورت ماهیانه به شما پرداخت خواهد شد. برای مثال در بیمه عمر مکمل بازنشستگی شما می توانید سرمایه خود را به صورت یک جا و یا ماهیانه دریافت کنید.

برای بازخرید بیمه نامه چه شرایطی وجود دارد؟

حقوق بازنشستگی بیمه عمر با حقوق بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی چه تفاوتی دارند؟

حقوق بازنشستگی در بیمه عمر با حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی تفاوت های عمده دارد، اول آن که شما در بیمه عمر می توانید درخواست برداشت اندوخته و یا بازخرید کنید، اما این امکان در بیمه تامین اجتماعی وجود ندارد.

از طرف دیگر در بیمه عمر بعد از 10 سال، شما می توانید درخواست حقوق ماهیانه و مستمری کنید، اما بیمه تامین اجتماعی مشروط به سابقه پرداخت حق بیمه بیشتر و رسیدن به شرایط سنی بازنشستگی می باشد.

همچنین در بیمه عمر شما در سود حاصل از سرمایه گذاری موسسه بیمه شریک شده در حالیکه بیمه تامین اجتماعی سرمایه گذاری و سودی ندارد.

آیا بیمه عمر پرداخت مستمری هم دارد؟

همانطور که می دانید بیمه عمر دارای زیر مجموعه های مختلفی است که در کنار ویژگی های کلی هر کدام شرایط و مزایای مخصوص به خود را دارند. یکی از زیر مجموعه های بیمه عمر، بیمه مکمل بازنشستگی است که شما همانند قبل حق بیمه خود را به مقدار دلخواه و در زمان های مناسب خود پرداخت می کنید.

در این بیمه بعد از بازنشستگی به شما حقوق مستمری و ماهیانه پرداخت می شود. شما می توانید از آغاز بازنشستگی سرمایه خود را یکجا دریافت کرده و یا ماهیانه به صورت مستمری از بیمه حقوق و مستمری بگیرید.

اگر بیمه شونده فوت شود تکلیف سرمایه بیمه عمر او چه میشود؟

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از بیمه عمر پرداخت چندین برابر سرمایه فرد به ذینعان بعد از فوت بیمه شونده است. در صورتی که فرد بیمه شده به صورت طبیعی فوت شود، تا 300 برابر سرمایه بیمه به ذینفعان غرامت پرداخت می شود. سقف سرمایه پرداختی در این حالت تا 250 میلیون تومان است. در صورتی که فرد بیمه شده در اثر حادثه فوت شود، میزان غرامت پرداختی تا سقف 400 میلیون تومان و تا 4 برابر فوت طبیعی پرداخت خواهد شد.

مزیت تعیین افراد ذینفع توسط خود بیمه شونده چیست؟

یکی از ویژگی های بیمه عمر آن است که شما هنگام اخذ قرارداد ذینعان خود را انتخاب می کنید. در واقع شما تعیین خواهید کرد که بعد از فوتتان، سرمایه بیمه به چه کسانی پرداخت خواهد شد. در این حالت شما می توانید افرادی به جز اعضای خانواده تان را انتخاب کنید و یا در کنار اعضای خانواده خود افراد دیگر را نیز برگزینید. این مساله احتمال سو استفاده از سرمایه را به صفر رسانده و دست شما را برای انتخاب ذینفعان باز می گذارد.

چرا داشتن بیمه عمر مکمل مهم است؟

شما با داشتن بیمه عمر مکمل در کنار استفاده از پوشش های اصلی و تکمیلی انواع مختلف بیمه عمر، می توانید یک پشتوانه ایمن و مطمئن برای دوران پیری و بازنشستگی خود فراهم کنید. در کنار استفاده از پوشش های درمان،  پرداخت غرامت در دوران حوادث شما می توانید بعد از بازنشستگی حقوق مستمری دریافت کنید.

از آن جا که در دوران سالخوردگی توانایی کار شما تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و هزینه های زندگی شما مانند تحصیل و ازدواج فرزندانتان بیشتر می شود، این بیمه می تواند تا حد زیادی راهگشای مشکلات شما شود.

بیمه عمر مکمل به صورت گروهی ارائه می شود و یا به صورت انفرادی؟

یکی از تفاوت های بیمه عمر مکمل با دیگر زیرمجموعه ها بیمه عمر آن است که بیمه عمر مکمل به صورت گروهی ارائه می شود. برای استفاده از این بیمه تعداد افراد باید حداقل 20 نفر بوده و افراد تحت سرپرستی یک فرد حقیقی قرار بگیرند. در این بیمه تمامی افراد می توانند به صورت جداگانه از مزایای بیمه و حقوق مستمری بعد از بازنشستگی استفاده کنند.

چه اشخاصی می توانند از بیمه عمر بازنشستگی بهره مند شوند؟

استفاده از بیمه مکمل بازنشستگی هیچ گونه محدودیتی برای افراد ندارد. تمامی افراد شاغل و یا غیر شاغل حتی زنان خانه دار می توانند به صورت گروهی توسط یک شخص حقیقی اقدام به ثبت نام بیمه عمر بازنشستگی کنند.

آیا بازپرداخت مستمری برای بیمه عمر مکمل بازنشستگی وجود دارد؟

بعد از اتمام قرارداد بیمه عمر مکمل فرد بیمه شده می تواند به صورت یک جا و یا مستمری اقدام به بازخرید مستمری کند. در صورت انتخاب دریافتی ماهیانه شما می توانید انتخاب کنید که حقوق از 5 سال تا پایان عمر به حساب شما واریز شود.

حق بیمه خریداری بیمه عمر مکمل چقدر می باشد؟

حق بیمه پرداختی در بیمه عمر مکمل نیز مانند دیگر زیرمجموعه های این بیمه به صورت دلخواه توسط فرد بیمه شده انتخاب می شود. با توجه به بودجه مالی خود و پوشش های تکمیلی مورد نظر می توانید حق بیمه مشخصی را برای افراد زیر مجموعه گروه خود انتخاب کنید.

پرداخت حق بیمه نیز به شکل های زیر انجام می شود:

حق بیمه به صورت عددی ثابت و مشخص پرداخت شود.

حق بیمه به صورت درصد مشخصی از حقوق دریافتی تعیین شود.

حق بیمه به صورت ترکیبی از دو روش فوق یعنی درصدی از حقوق و عدد ثابت انتخاب شود.

چه کسی موظف به پرداخت حق بیمه مکمل است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، برای استفاده از بیمه مکمل باید حداقل 20 نفر تشکیل گروه داده و زیر مجموعه یک شخص حقیقی و یک کارفرما قرار بگیرند. بنابراین پرداخت حق بیمه در این حالت برعهده کارفرما و شخص حقیقی است.

البته کارفرما می تواند صورت اشتراکی پرداخت حق بیمه را همراه با فرد بیمه شده تعهد نماید. یکی از بهترین روش ها برای تعهد پرداخت مشترک، سپرده گذاری برای افراد بیمه شده از ارزش بازخرید سنوات خدمت فرد می باشد.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر یکی از جدیدترین خدمات و انواع بیمه نامه است که در آن فرد زندگی خود در حین حیات و اعضای خانواده خود بعد از فوت را تا حد زیادی تامین می کند.

شما با ثبت نام در بیمه عمر در زمان حیات خود می توانید از مزایای مانند دریافت وام بدون ضامن و وثیقه، دریافت خسارت و غرامت بعد از بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی، دریافت کمک هزینه درمانی یا از کار افتادگی و غیره استفاده کنید. همچنین بعد از فوت فرد بیمه شده تا چندین برابر سرمایه فرد به خانواده یا ذینفعان سود سرمایه پرداخت خواهد شد.

آیا یک فرد بیمار می تواند بیمه عمر را برای خود انتخاب کند؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی به موسسه بیمه و نوع بیماری فرد بستگی دارد، اما در حالت کلی معمولا موسسه فرد بیمار را بیمه کرده اما درمان آن را تحت پوشش قرار نمی دهد. همچنین در صورت فوت فرد در اثر بیماری تنها اندوخته های حق بیمه پرداختی صرف بدون سود سرمایه گذاری به ذینفعان پرداخت خواهد شد.

مهمترین برتری و مزیت بیمه عمر نسبت به بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بیمه عمر نسبت به بیمه تامین اجتماعی مزیت ها و برتری های بسیاری مانند دریافت وام بدون نیاز به ضامن، پرداخت غرامت تا چندین برابر سرمایه به ذینفعان بعد از فوت فرد بیمه شده، عدم نیاز برسیدن به سن بازنشستگی و غیره دارد. اما شاید مهم ترین برتری بیمه عمر نسبت به بیمه تامین اجتماعی آن است که شما می توانید اقدام به بازخرید سرمایه و یا دریافت سپرده به صورت یکجا کنید.

اگر اشتباهی در پر کردن بیمه نامه عمر رخ دهد، تکلیف چیست؟

اگر فرد بیمه شونده از به عمد اقدام به ارائه اطلاعات غلط و پر کردن اشتباه بیمه نامه کند، بیمه نامه فسخ شده و حق بیمه پرداختی قابل بازگشت نخواهد بود. در صورتی که بیمه نامه سهوا اشتباه شود، ارزش بازخرید بیمه نامه به فرد برگردانده خواهد  شد. البته بعضی از ایرادها و اشتباهات توسط نامه های کتبی و یا الحاقیات قابل اصلاح هستند.

چه تضمینی برای اجرای تعهدات بیمه عمر وجود دارد؟

تمامی موسسات بیمه در کشور زیر مجموعه و تحت نظارت بیمه مرکزی ایران هستند. این مساله باعث می شود درصورت بروز هرگونه مشکل و یا حتی ورشکستگی شما بتوانید تا بیش از 80 درصد سرمایه خود را از بیمه مرکزی پس بگیرید. در واقع ضمانتی که موسسه بیمه به افراد بیمه شده می دهد، بیمه مرکزی نیز ضامن سرمایه های شما خواهد بود.

آیا امکان تغییر در شرایط بیمه نامه وجود دارد؟

یکی دیگر از مزایای ویژه بیمه عمر آن است که بسیاری از شرایط قرارداد را می توانید بدون نیاز به فسخ آن تغییر دهید. شما ممکن است بعد از اخذ قرارداد بخواهید شرایطی مانند افراد ذینفع، مقدار حق بیمه یا نحوه پرداخت آن را به راحتی تغییر دهید.

سوالات متداول بیمه عمر ! آیا جریمه ای برای بیمه گذار در صورت تاخیر در پرداخت حق بیمه در نظر گرفته می شود؟

در صورت تاخیر در پرداخت حق بیمه، جریمه ای شامل حال فرد بیمه شونده نمی شود. در صورتی که مدت تعویق در پرداخت بیش از 6 ماه باشد، بیمه نامه شما به حالت مخفف درخواهد آمد، به این معنا که تمامی پوشش های بیمه نامه جز بیمه فوت برای حذف خواهد شد.

برای پرداخت اقساط حق بیمه معوقه چه باید کرد؟

اگر فرد بیمه شونده حق بیمه معوقه داشته باشد، اولین اقدام برای استفاده مجدد از شرایط بیمه، مراجعه به شعب مختلف صادرکننده بیمه نامه و ارائه مدارک پزشکی معتبر می باشد. پس از تائید فرد باید تمامی حق بیمه های باقی مانده را پرداخت کرده تا مجددا بتواند از پوشش های بیمه استفاده کند.

در صورت اتمام اوراق دفترچه اقساط، چگونه می توان دفترچه جدید تهیه نمود؟

در صورت اتمام دفترچه اوراق اسناد شما می توانید به صورت اینترنتی و به راحتی وارد سایت نمایندگی بیمه عمر شده و اقدام به دریافت دفترچه کنید. در غیر این صورت شما می توانید به صورت حضوری نیز به نمایندگی بیمه عمر و یا شعب آن در سراسر کشور مراجعه کرده تا دفترچه جدیدی برای شما صادر شود.

اگر بیمه نامه و یا دفترچه اقساط گم شوند، بیمه گذار چه باید بکند؟

برای حل این مشکل شما می توانید با همراه داشتن مدارک شناسایی به نمایندگی بیمه و یا شعب آن مراجعه کرده و درخواست دفترچه مجدد کنید.

اگر اقساط پرداختی شما در سامانه شرکت بیمه گر ثبت نشده باشد، راه حل چیست؟

بهتر است در زمان پرداخت هر هزینه ای، رسید پرداخت خود را نزد خود نگه دارید تا در صورت بروز هرگونه مشکل آن را ارائه دهید. در مورد پرداخت اقساط بیمه نیز بهتر است رسید پرداخت خود را نزد خود نگه داشته تا در صورت عدم ثبت در سامانه آن را به واحد مالی شرکت تحویل دهید.

اگر اشتباها یک قسط دوبار واریز شده و یا جابجایی در پرداخت رخ داده چه باید کرد؟

در این مورد نیز شما می توانید با ارائه رسید پرداختی به واحد مالی مشکل خود را عنوان کنید تا حق بیمه به عنوان حق بیمه بعدی حساب شده یا به شما بازگردانده شود.

تفاوت سرمایه گذاری در بانک با بیمه عمر چیست؟

سرمایه گذاری در بانک با سرمایه گذاری در بیمه عمر تفاوت های ویژه ای با یکدیگر دارند. مهم ترین این تفاوت ها شامل موارد زیر می باشد:

حداقل میزان سرمایه گذاری در بیمه عمر در مقایسه با سرمایه گذاری در بانک بسیار کم است. شما تنها با ماهی 20 هزار تومان می توانید در بیمه سرمایه گذاری کنید.

بعد از اتمام مدت قرارداد بیمه عمر به فرد بیمه شونده سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت پرداخت می شود، در صورتی که در بانک تنها سود تضمینی پرداخت خواهد شد.

یکی از مهم ترین تفاوت ها و مزیت های بیمه عمر نسبت به سرمایه گذاری در بانک امکان استفاده از پوشش های تکمیلی درمان، حوادث و از کارافتادگی . پرداخت غرامت بعد از فوت شخص می باشد.

در بیمه عمر بعد از دو سال فرد بیمه شونده می تواند بدون نیاز به ضامن و وثیقه تا سقف 90 درصد اندوخته خود وام دریافت کند، در حالیکه شرایط دریافت وام در بانک بسیار سخت تر می باشد.

نوع از خاصی از بیمه عمر دارای حقوق ماهیانه و مستمری است در حالیکه سرمایه گذاری در بانک فاقد این ویژگی است.

سرمایه جمع شده در بیمه عمر صرف نظر از مقدار معاف از مالیات می باشد، در صورتی که به سرمایه گذاری در بانک دارای مالیات می باشد.

در صورتی که فرد بیمه شده بدهی داشته باشد، قانون توانایی دسترسی به سرمایه موسسه بیمه را ندارد، در حالیکه در صورت بروز مشکل قانون اجازه دسترسی به حساب شخصی بانک و برداشت هزینه دارد.

در بیمه عمر شما می توانید ذینفعان خود را انتخاب کنید اما این مساله در سپرده گذاری در بانک امکان ندارد.

اگر شرکت بیمه ورشکست شود، سرمایه بیمه شونده چه خواهد شد؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، تمامی موسسات بیمه تحت نظارت و پوشش بیمه مرکزی هستند. در صورت ورشکستی بخش قابل توجهی از سرمایه شما توسط بیمه مرکزی جبران شده و شما دچار خسارت و زیان نخواهید شد.

وضعیت معاف از مالیات بیمه عمر چگونه است؟

سرمایه شما در بیمه عمر هر چقدر که باشد، شما از پرداخت مالیات معاف خواهید بود. در واقع سرمایه گذاری در بیمه عمر یکی از محدود سرمایه گذاری هایی است که تحت هر شرایطی معاف از پرداخت مالیات است.

چه تضمینی برای سوددهی شرکت های بیمه وجود دارد؟

شما در هر سرمایه گذاری که شرکت کنید، در سود و زیان آن شریک خواهید بود. در این شرایط اگر پروژه سرمایه گذاری با شکست مواجه شود، شما نیز دچار زیان مالی خواهید شد. اما سرمایه گذاری در بیمه عمر از این قاعده مستثنی است. موسسه بیمه حق بیمه های پرداختی شما را در پروژه های مختلف سرمایه گذاری کرده و صرف نظر از نتیجه شما به صورت سالیانه سود قطعی خود را دریافت خواهید کرد.

سود بیمه عمر چگونه تعیین می شود؟

در هر موسسه بیمه سود سرمایه گذاری به دو صورت تضمینی و مشارکت در منافع می باشد. سود تضمینی سودی است که هر ساله توسط بیمه مرکزی تصویب شده و تمامی موسسه های بیمه موظف به پرداخت آن هستند. این سود برای دو سال اول 16 درصد، برای دو سال دوم 13 درصد و برای سال های آتی 10 درصد درنظر گرفته می شود.

سود مشارکت در منافع، سودی است که هر موسسه بیمه با توجه به سرمایه گذاری های انجام داده به بیمه شوندگان خود پرداخت می کند. این سود در هر موسسه بیمه متفاوت بوده و سیری صعودی دارد.

آیا امکان تغییر سرمایه بیمه عمر جود دارد؟

امکان تغییر شرایط بعد از اخذ قرارداد برای بیمه شوندگان وجود دارد. شما بعد از اخذ قرارداد می توانید حق بیمه پرداختی و یا سرمایه خود را  طبق ضوابط و شرایط خاصی تغییر دهید.

سوالات متداول بیمه عمر پاسارگاد

سوالات متداول بیمه عمر
5

خلاصه

سوالات متداول بیمه عمر پاسارگاد به صورت کامل در این صفحه لیست شده است و شما به راحتی می توانید سوالاتی را که بیشتر مطرح است را مطالعه کنید